Skibsliste


Listen over alle de skibe der gennem årene har deltaget i Limfjorden Rundt.

En samlet liste over de forskellige skibe som gennem nu snart 30 år har deltaget i kapsejladsen.

Vi har samlet lidt information om hvert enkelt skib, som du kan se hvis du klikker på ikonet
Er skibets navn blåt er det et link til deres egen webside.
De små op-/nedpile kan anvendes til at sortere listen.
Data opdateres efterhånden som de enkelte skibe sender data.

Limfjorden Rundt deltager administration

Søg

Skibets navn Skibstype Hjemsted BRT
Master Primær sejlfarve Sekundær sejlfarve Tekst på sejl
Skrogfarve Bundfarve Ringning Andet kending
Navne(skilt placering) Navnestander Bovspryd Bovspryd spec. kending
Antal: 268 heraf 110 med udvidede søgemuligheder (master / farver / rig osv)

Skibets navn
Skibstype
Hjemsted
BRT
Senest deltaget [VIS]
ActivBramsejlskonnertLondon (GB)117,00 2006
Agape GaleaseMariager41,00 2019
Akita Ålekvase/ ÅledrivkvaseSkive1,50 2017
AldarionSkonnertInverness (GB)12,00 2012
Alina KutterStruer15,00 2009
AlitaliaDrivkvaseSkive1,00 
Alliance Rundgattet jagtNysted8,00 2019
Alvilde GaleaseFrederikshavn28,00 2020
AmiqoKetchFuur15,00 2000
AnitaDrivkvaseKolding12,00 1992
Anna - OstebådenRundgattet jagtBøgeskov13,40 2020
Anna - Ålekvasen Ålekvase/ ÅledrivkvaseAarhus17,00 2019
Anna MargretheIssefjordsbådSkive0,00 2017
Anna Møller GaleaseSvendborg49,10 2010
Anna-LineColin ArcherSvendborg17,00 2001
Anne EliseHajkutterKøbenhavn37,00 1995
Anne LineColin ArcherHvide Sande17,00 2012
Anne Margrethe Rundgattet jagtAssens 8,00 2006
AnnetteRandøy 29Flekkerøy (N)7,00 2015
Anni JøssangNorsk SkøjteRoskilde8,00 2003
Anni Thrysøe Colin ArcherLemvig19,00 2019
Anny V. Hamburg SkonnertPortugal 124,00 2005
ArkonaGaleaseKiel (D)32,20 2012
Aron SkonnertSvendborg 61,00 2014
Astrid Finne Sjöräddnings skjöyteÖckerö (S)60,00 2017
AuroreStålketchAalborg16,60 2020
Aventura GaleaseMiddelfart48,70 2016
BertaRundgattet jagtGlyngøre5,00 2014
Bessie Ellen GaleaseSvendborg98,00 2016
BetKragejolleFur5,00 1999
Betty NordsøkutterAalborg18,00 2019
Big MammaKetchFur6,00 2019
Bitten Thisted 29Lemvig6,50 2006
Bolette JagtAalborg18,60 2020
Bona Gratia GaleaseÅrhus33,00 2019
Bonavista SkonnertMarstal98,00 2019
Boy Leslie Brixham trawlerArendal (N)49,00 2019
Brita Leth SkonnertÅrhus87,00 2003
Brødrene Kostkutter jagtSæby12,00 2017
Camelan SkagengaleaseFlensburg (D)35,00 2005
Carene Star3 mast. TopsejlRømø99,00 2003
CarinaColin ArcherHals19,00 2020
Carla JagtBjørnø14,00 
ChristinaColin ArcherSkive14,00 
Concordia Ålekvase/ ÅledrivkvaseUdby Vig4,50 2016
Connie FiskefartøjEbeltoft17,40 2019
CruiserColin ArcherHolbæk18,00 2019
Danish BettySkonnertLondon (GB)19,90 2013
DannebrogRundgattet jagtSkagen18,00 2007
Den Store Bjørn SkonnertKolding170,00 2011
DollyColin ArcherRudkøbing16,00 2004
Dorina2 mast. skonnert0,00 1996
Dreyfus KattegatbådLøgstør 10,00 2018
Ejdern Colin ArcherÅrhus17,00 2018
El Chongo BongoGaffelkutterEgense10,00 1996
ElboÅben kystjolleSlette Strand3,00 2010
Elephanten FølgebådHadsund0,00 2019
Elhaja E. Vind Hansen S/YAalborg5,00 2018
EliseRundgattet jagtKøbenhavn13,00 
EllenSundkvaseRoskilde/Agger3,50 2009
Elna Marie FiskefartøjHals 10,00 2006
Elsa Margrethe HajkutterKolding33,40 2019
Else Dorthea BagerTopsejlskonnertHals104,00 1995
ElviraSkonnertHvide Sande14,00 1995
Emanuel Rundgattet jagtNakskov30,30 2018
Erik FarupRedningsskøjteKristiansand (N)35,20 2004
EurekaSmackOxevik38,00 2019
Excelsior SmackNorwich55,00 2018
Eye of the Wind BrigantineFaversham (GB)150,00 2006
FalkenColin ArcherHvide sande10,00 2019
Falken SundsøreJagtSundsøre2,00 2004
Fia FiaNorsk SkøjteAalborg15,70 2002
Fiddlers GreenSkonnertFaaborg34,00 2009
FieGaleaseFrederikshavn20,00 2009
FlekkerøyLodsskøjteIsegran (N)17,00 2014
FortunaJagtNyborg14,00 1996
FreiaSkonnertSvendborg72,00 2003
FrejaGaffelkutterKiel (D)25,00 
FreyaKetchLemvig12,00 2018
Frigg Colin ArcherAarhus 10,00 2019
FrivagtColin ArcherHobro13,00 2012
Fulton 3 mast. skonnertMarstal98,00 2020
Fylla 3 mast. skonnertSvendborg134,00 2019
FyrkatKetchEbeltoft8,00 2007
FærdSkøjteIsegran (N)13,20 2013
GasenLodsskøjteNyhavn12,00 1995
Gefion IssefjordsbådLemvig14,00 2019
Geirfuglen FærøbådRoskilde0,00 2008
GrenenColin ArcherÅlbæk0,00 2002
Grimsø Colin ArcherMariager15,00 2019
GrisenLods-båd/kutterStruer5,00 2008
Grønne Erna GaleaseSvendborg38,00 2019
GuldborgsundGaffelrigAalborg12,00 2001
Halmø SkonnertKøbenhavn58,70 2015
HansineSnurrevodskutterBremerhaven(D)38,00 2011
HarambeeYawlKøbenhavn15,00 1990
Havet TopsejlskonnertHelsingør102,00 2002
Havgassen GaleaseSvendborg18,00 2010
Havjarl Colin ArcherAalborg13,50 2015
HavnøColin ArcherMariager13,00 2019
Hermes Rundgattet jagtAalborg9,70 2019
Hjalm GaleaseHolbæk49,00 2019
Hjorten Rundgattet jagtFur4,00 2020
HønenJagtrundgattetHvalpsund19,00 2010
HaabetGaleaseSvendborg74,00 2015
HåbetSkonnertSkive 75,00 2005
HåbetSkonnertSvendborg75,00 2004
Inga MarieKetchrigget HajkutterRanders13,00 1992
IngeSkonnertSønderborg28,00 1996
Inge-Marie KutterDoverodde9,80 2019
Ingeborg Munk SjægtStruer 1,00 2006
Ingo SkonnertGöteborg (S)169,00 2011
JeninaGaleaseGöteborg (S)7,20 2016
Jens Krogh SnurrevodskutterAalborg34,00 2019
Jo-JoColin ArcherKøbenhavn14,00 2012
Johanne SkonnertNakskov50,00 2013
Johs. Hejlesen SnurrevodskutterHirtshals17,48 2019
JomfruenDrivkvaseAalborg4,80 1992
JOMFRUEN - EN1690Colin ArcherNøtterøy i Vestfold, Norge24,64 2020
JulieJagt kutterFur13,80 2019
KaperenKutterSæby0,00 2019
Kaperen AugustenborgJagtAugustenborg8,80 2014
KarenKutterHjarnø15,00 2019
KarolineJagtKalundborg10,00 1997
Karoline SvaneGaleaseSvendborg34,00 
KayuSea KingHvide Sande2,00 2019
Klitta Dansk jagtNappedam18,00 2019
KommandørenGaleaseHavneby47,00 2003
KrejlerenKrejlerkågNørresundby2,00 2011
KristineRundgattet jagtNykøbing Mors4,00 1993
KvanJagtrig kvaseHjarbæk5,00 1994
KvasenÅlekvase/ ÅledrivkvaseStruer5,00 2013
LailaJagtLøgstør10,00 2001
Lamprenen HajkutterSunds10,00 2019
Lange LoneLods-båd/kutterMarstal7,50 
LappedykkerenJagtFur10,00 2017
LauraColin ArcherAsperö (S)13,00 2019
Lilla Dan TopsejlskonnertKøbenhavn95,00 2019
Lille BjørnSkonnertNyborg111,00 
Lille SandGaleaseAalborg29,00 1993
LillyKetchVirksund8,00 1995
LivColin ArcherVenø5,00 2012
LivetBarkskonnertHelsingør30,00 2001
LivøKetchAalborg13,50 2012
Loa BarkentineAalborg95,00 2019
LODSENColin ArcherThurø8,00 2019
LodsenLods-båd/kutterStruer11,92 2011
LofotenHajkutterVenø11,00 2004
Lovise MolandSkonnertSkive49,00 2009
LunaGaleaseÅrhus8,50 
Lyng Risøre SkøjteRudkøbing 19,00 2005
Madonna TopsejlskonnertTurborg Havn104,00 2009
MaheoKetchÅrhus15,30 2019
Maja BramsejlskonnertHvide Sande141,00 2019
Marie NielsenSildekutterAarhus7,80 2013
MarienlystDrivkvaseSkive3,00 1998
Marilyn Anne 3 mast. skonnertStruer135,00 2019
Martha SkonnertVejle51,00 2019
MaryHajkutterHolbæk14,00 1997
Mathilda af Mollösund SkonnertGöteborg (S)35,00 2019
MHV 902 Manø FølgebådStruer87,00 2019
Mie 3 mast. skonnertEbeltoft116,00 2015
MilleKutterAalborg19,00 2002
Mira SkonnertKøbenhavn39,30 2019
MissingenSkøjteIsegran (N)0,00 2011
Moray FirthGaleaseÅrhus0,00 1995
MuggiKragejolleStruer3,50 1990
MullerDansk jagtTroense11,00 2003
MågenHalvdæksbådChristianshavn8,00 2000
Mågen af 1887BæltbådAarhus6,00 2014
Naja JagtSundsøre7,00 2019
NannaColin ArcherTønsberg Norge18,00 
Nanna CharlotteKetchStruer19,50 2003
NanoqColin ArcherSkagen17,00 2020
NiisaNordenhusebådRingkøbing6,00 2017
Nina SkonnertHelsingborg (S)25,00 2018
NjordColin ArcherHobro14,10 2015
Noatun HajkutterThisted19,80 2019
NORJagtMarstal10,00 
Nordkaperen YawlKøbenhavn19,80 2013
Nordland Colin ArcherGöteborg (S)19,00 2018
Obitsø GarnkutterLemvig19,40 2015
Olga SnurrevodskutterAarhus19,00 2018
OlgaBæltbådRingkøbing 12,00 2006
OlineKragejolleStruer6,00 1992
Oliver Dansk jagtFrederikshavn16,00 2017
OpalSkonnertGrenå67,00 1999
OrionRundgattet jagtSundsøre7,99 2018
PalnatokeGaleaseSvendborg19,90 2009
PaneeraqSnurrevodskutterSamsø16,00 2006
PerleGaleaseDragør17,00 2001
Polarstjernen GaleaseAalborg31,70 2012
PolarulvKutterTønsberg18,00 2019
PondusKetchAalborg7,50 2016
QuistKetchKøge11,00 
RamseFølgebådSkive0,00 2020
Rana SkonnertHadsund79,00 2004
RandøColin ArcherKøbenhavn19,00 2019
RasmineJagtThisted10,00 2006
RolloColin ArcherKappeln12,00 1999
RosalineJagtKerteminde7,00 1995
RosenHajkutterStruer16,00 1998
Ruth SlupNykøbing Mors19,00 2017
Safier Colin ArcherEnkhuizen (NL)56,00 2020
SagaSlettopskonnertNykøbing Mors39,06 2014
Sagitta StagesejlskonnertAalborg44,00 2006
SahraKutterSkagen0,00 2019
Samsø GaleaseSamsø16,00 
Santa MarieJagtrigget kutterSunds4,80 1992
SaraPæreskudeLemvig9,00 2018
SilvermoonGaleaseSvendborg36,00 2006
SindbadKetchStruer19,50 2004
Sirocco KetchNyborg 17,60 2019
SKALLAGRIMNorsk 40Aalborg1,00 2019
Skibet GaleaseAarhus Træskibs havn5,00 2018
Skibladner II GaleaseKøbenhavn43,00 2019
SkjoldColin ArcherSvendborg11,00 2000
SkuldDansk jagtArendal (N)15,00 2013
Sleipner HajkutterTSA Aarhus16,00 2019
SnarkenKragejolleGlyngøre5,00 1996
Sofie Mathilde KutterLemvig12,20 2019
Sokrates SnurrevodskutterAarhus 7,59 2019
SpindevindeKragejolleNykøbing Mors5,00 
Spray II YawlAarhus12,70 2019
SpurvenDansk jagtDragør7,00 2008
Stormfuglen--ukendtNykøbing Mors8,00 
Styrvolt GaleaseLemvig15,00 2020
Svalen KattegatbådHjarbæk14,00 2017
SvanenSvensk lodskutterSkive17,90 2009
Svanen West FiskefartøjMarstrand (S)96,00 2011
SøblomstenÅfjordsfembøringStruer4,00 2012
Tara StålketchKarrebæksminde19,80 2020
ThaiHajkutterNyhavn13,00 2003
TheodoraGaffelrigLemvig16,00 2002
ThildeKutterHolbæk7,20 2012
Thomas Åbent havskibHvide Sande4,50 2018
ThorVikingeskibNessund4,00 2011
Thyra YawlThyborøn23,80 2019
Thyra af KorsørYawlKorsør36,00 2001
TilikumLodsskøjteAalborg5,00 2015
To SvanerVreedenburgh SchokkerKappeln (D)8,00 2010
Tre VennerHummerkvaseFur10,00 2000
TroldJagtrig kvaseJegindø3,00 2019
TulleKetchStruer5,00 2012
TumlerenÅlekvase/ ÅledrivkvaseRoskilde0,00 2012
UrsaGaleaseAalborg19,00 2003
Utopia GaffelketchÅrhus9,50 2019
ValentineSkonnertFrederiksstad (N)40,00 2000
Valkyrien JagtHobro19,60 2019
Vega GaleaseRoskilde19,90 2009
VendiaHajkutterFrederikssund27,00 1991
VenusÅlekvase/ ÅledrivkvaseRanders10,00 
VesterbyGaleaseHvalpsund19,80 2008
VesterhavetKutterVirksund0,00 1993
Viking ToldkrydsjagtSvendborg19,00 2018
ViktoriaSnurrevodskutterLemvig7,00 2019
Vilhelm IssefjordsbådGilleleje 11,00 2011
W. Klitgaard GaleaseFrederikshavn38,00 2019
Westvind GaleaseGöteborg (S)38,00 2019
White Pearl--ukendtNæstved14,00 
Wolle JuulFiskefartøjØster Hurup5,00 
YukonHajkutterKøbenhavn28,80 2009
Zar TopsejlskonnertDragør104,00 2011
ZenithaDæksbådStruer9,75 2012
Zuversicht SkonnertKiel25,00 
Aase JagtLemvig14,00 2019
Åse 2KutterThyborøn20,00 2011
Åse TroldÅlekvase/ ÅledrivkvaseThisted5,00 2001