Deltager- og resultatlister


Tryk på for at se informationer om skibet
Hvis skibets navn står med blåt er det et link til deres egen webside.

Deltagerliste med foto

Resultatliste – OVERALT

Limfjorden Rundt kort med rute

Vælg år :

Resultatliste - Limfjorden Rundt 2019


67 deltagere




Klassen med 3 master

5 deltagere

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt 1  2  3  4  5  I alt Placering
  Aflyst
pga vejret
 
Fylla
3 mast. skonnertSvendborgMark Ambech 134,00 1   1 1 2  5 1
Maja
BramsejlskonnertHvide SandeJegvan Åkerstrøm 141,00 2   3 3 1  9 2
Loa
BarkentineAalborgFlemming Hansen 95,00 5   4 2 3  14 3
Marilyn Anne
3 mast. skonnertStruerToke Aagaard 135,00 3   2 5 5  15 4
Fulton
3 mast. skonnertMarstalJacob Jensen 98,00 Ikke startet   Ikke startet Ikke startet Ikke startet   


Klassen over 45 Brt

5 deltagere

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt 1  2  3  4  5  I alt Placering
  Aflyst
pga vejret
 
Boy Leslie
Brixham trawlerArendal (N)Bjørn Richard Abrahamsen 49,00 1   1 2 1  5 1
Lilla Dan
TopsejlskonnertKøbenhavnJesper Hjorth Johansen 95,00 2   2 1 3  8 2
Martha
SkonnertVejleSøren Nielsen 51,00 3   3 4 2  12 3
Hjalm
GaleaseHolbækMartin Dencker 49,00 4   4 3 4  15 4
Bonavista
SkonnertMarstalMartin Andersen 98,00 Ikke startet   Ikke startet Ikke startet Ikke startet   


Klassen mellem 25 og 45 Brt

12 deltagere

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt 1  2  3  4  5  I alt Placering
  Aflyst
pga vejret
 
Mira
SkonnertKøbenhavnJess Pedersen 39,30 2   2 1 2  7 1
Eureka
SmackOxevikSven Segerstedt 38,00 1   5 3 3  12 2
Jens Krogh
SnurrevodskutterAalborgAnders Rieck Sørensen 34,00 3   3 2 +51  14 3
Westvind
GaleaseGöteborg (S)Thomas Gunnarsson 38,00 6   7 4 5  22 4
Elsa Margrethe
HajkutterKoldingJens Finnemann 33,40 5   1 12 7  25 5
Skibladner II
GaleaseKøbenhavnBenjamin Rasmussen 43,00 9   8 5 6  28 6
Alvilde
GaleaseFrederikshavnPeter Giltoft 28,00 8   11 6 4  29 7
Grønne Erna
GaleaseSvendborgJørgen Brenneche 38,00 7   9 7 8  31 8
Bona Gratia
GaleaseÅrhusKarsten Heide 33,00 4   4 12 12  32 9
Mathilda af Mollösund
SkonnertGöteborg (S)Karin Rosenberg 35,00 10   6 10 11  37 10
Agape
GaleaseMariagerArne Hjul 41,00 11   10 9 10  40 11
W. Klitgaard
GaleaseFrederikshavnJørgen Søndergaard 38,00 12   12 8 9  41 12


Klassen mellem 15 og 25 Brt

11 deltagere

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt 1  2  3  4  5  I alt Placering
  Aflyst
pga vejret
 
Valkyrien
JagtHobroPeter Leth 19,60 2   1 1 1  5 1
Bolette
JagtAalborgPeter Nielsen 18,60 1   2 3 2  8 2
Karen
KutterHjarnøJens Andersen 15,00 5   3 2 3  13 3
Connie
FiskefartøjEbeltoftPeder Pedersen 17,40 3   4 6 4  17 4
Betty
NordsøkutterAalborgBo Rosbjerg 18,00 4   5 5 7  21 5
Styrvolt
GaleaseLemvigCarsten Olsen 15,00 6   6 4 6  22 6
Noatun
HajkutterThistedLeif Kloster Pedersen 19,80 10   8 7 5  30 7
Klitta
Dansk jagtNappedamSimon Leenborg Jensen 18,00 10   9 8 8  35 8
Sleipner
HajkutterTSA AarhusPeer Larsen 16,00 10   7 10 10  37 9
Anna - Ålekvasen
Ålekvase/ ÅledrivkvaseAarhusKlaus Åge Bønlykke 17,00 10   10 9 9  38 10
Johs. Hejlesen
SnurrevodskutterHirtshalsOle Nielsen 17,48 Ikke startet   Ikke startet Ikke startet Ikke startet   


Klassen mellem 5 og 15 Brt

14 deltagere

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt 1  2  3  4  5  I alt Placering
  Aflyst
pga vejret
 
Hermes
Rundgattet jagtAalborgOle Gammelmark 9,70 1   3 1 1  6 1
Spray II
YawlAarhusJulie Heebøll 12,70 2   4 4 2  12 2
Aase
JagtLemvigAlexander Feirup 14,00 3   5 6 5  19 3
Naja
JagtSundsøreBent Havbo 7,00 14   1 3 3  21 4
Anna - Ostebåden
Rundgattet jagtBøgeskovMorten Milthers 13,40 14   2 2 4  22 5
Alliance
Rundgattet jagtNystedBenny Svendsen 8,00 4   7 7 7  25 6
Viktoria
SnurrevodskutterLemvigVilly Thorgius 7,00 5   6 13 14  38 7
Sokrates
SnurrevodskutterAarhus Christopher Malmos 7,59 14   9 9 8  40 8
Lamprenen
HajkutterSundsSøren Christensen 10,00 6   8 13 14  41 9
Julie
Jagt kutterFurKarl Tousgaard 13,80 14   14 8 6  42 10
Gefion
IssefjordsbådLemvigHenning Thøgersen 14,00 14   10 5 14  43 11
Inge-Marie
KutterDoveroddeHugo Jepsen 9,80 14   11 13 9  47 12
Sofie Mathilde
KutterLemvigFrede Urup Kristensen 12,20 14   12 13 14  53 13
Utopia
GaffelketchÅrhusJørgen Tilma 9,50 Ikke startet   Ikke startet Ikke startet Ikke startet   


Specialklassen - Gaffelrig

12 deltagere

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt 1  2  3  4  5  I alt Placering
  Aflyst
pga vejret
 
Grimsø
Colin ArcherMariagerGert Bæk 15,00 1   1 3 2  7 1
Laura
Colin ArcherAsperö (S)Ulf Sandström 13,00 2   4 1 3  10 2
Nanoq
Colin ArcherSkagenJess Møller 17,00 3   3 4 1  11 3
LODSEN
Colin ArcherThurøKlavs Kjær Hansen 8,00 4   6 2 4  16 4
SKALLAGRIM
Norsk 40AalborgEigil Romme 1,00 6   5 9 6  26 5
Cruiser
Colin ArcherHolbækFlemming Olsen 18,00 5   7 8 7  27 6
Havnø
Colin ArcherMariagerMagnus Bøgh 13,00 7   10 6 5  28 7
Randø
Colin ArcherKøbenhavnCarl Johan Packness 19,00 12   2 7 12  33 8
Anni Thrysøe
Colin ArcherLemvigSvend Erik Petersen 19,00 12   8 5 12  37 9
Frigg
Colin ArcherAarhus Lasse Kjærgaard Pedersen 10,00 8   9 10 12  39 10
Falken
Colin ArcherHvide sandeJørn Andersen 10,00 12   12 12 12  48 11
Carina
Colin ArcherHalsHenrik Bach Pedersen 19,00 Ikke startet   Ikke startet Ikke startet Ikke startet   


Specialklassen - Bermudarig

8 deltagere

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt 1  2  3  4  5  I alt Placering
  Aflyst
pga vejret
 
Tara
StålketchKarrebæksmindeJørgen Krogh Johansen 19,80 2   1 1 2  6 1
Thyra
YawlThyborønAndreas Bang 23,80 1   2 3 1  7 2
Sirocco
KetchNyborg Walther Petersen 17,60 3   5 2 5  15 3
Aurore
StålketchAalborgStig Larsen 16,60 5   3 5 4  17 4
Big Mamma
KetchFurEiner Andersen 6,00 4   4 4 6  18 5
Maheo
KetchÅrhusMichael Fryland 15,30 6   6 6 3  21 6
Trold
Jagtrig kvaseJegindøCarsten Trans 3,00 8   7 8 8  31 7
Kayu
Sea KingHvide SandeClaus Toft 2,00 8   8 8 8  32 8


Følgebåde

6 tilmeldte

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Elephanten
FølgebådHadsundErik Bertelsen0,00
Kaperen
KutterSæbyOle Jæger Christensen0,00
MHV 902 Manø
FølgebådStruerMogens Grimstrup87,00
Polarulv
KutterTønsbergSvein Lamark18,00
Ramse
FølgebådSkiveKalle Ramsdahl0,00
Sahra
KutterSkagen 0,00