Deltager- og resultatlister


Tryk på for at se informationer om skibet
Hvis skibets navn står med blåt er det et link til deres egen webside.

Deltagerliste med foto

Resultatliste – OVERALT

Limfjorden Rundt kort med rute

Vælg år :

Deltagerliste - Limfjorden Rundt 2021


26 tilmeldte

1 deltager udenfor kapsejladsen

2 følgebåde



Klassen med 3 master

1 tilmeldt

Skibets navn [Skibsinfo] Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Maja
BramsejlskonnertHvide SandeJegvan Åkerstrøm141,00


Klassen over 45 Brt

3 tilmeldte

Skibets navn [Skibsinfo] Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Aron
SkonnertSvendborg Gorm Bødker63,00
Hjalm
GaleaseHolbækMartin Dencker49,00
Martha
SkonnertVejleFinn Svendsen51,00


Klassen mellem 25 og 45 Brt

4 tilmeldte

Skibets navn [Skibsinfo] Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Bona Gratia
SnurrevodskutterVejleJesper Boesen33,00
Jens Krogh
SnurrevodskutterAalborgAnders Rieck Sørensen34,00
Mathilda af Mollösund
SkonnertGöteborg (S)Karin Rosenberg32,00
Westvind
GaleaseGöteborg (S)Thomas Gunnarsson34,00


Klassen mellem 15 og 25 Brt

5 tilmeldte

Skibets navn [Skibsinfo] Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Betty
NordsøkutterAalborgBo Rosbjerg18,00
Bolette
JagtAalborgPeter Nielsen18,60
Karen
KutterHjarnøJens Andersen15,00
Klitta
Dansk jagtNappedam (TSA)Lilian Bønsdorff18,00
Styrvolt
GaleaseLemvigCarsten Olsen15,00


Klassen mellem 5 og 15 Brt

4 tilmeldte

Skibets navn [Skibsinfo] Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
EMMA
SkonnertSillerslevWalter Müller11,50
Lamprenen
HajkutterSundsSøren Christensen10,00
Spray II
YawlAarhusJulie Heebøll12,70
Utopia
GaffelketchÅrhusJørgen Tilma9,50


Klassen under 5 Brt

1 tilmeldt

Skibets navn [Skibsinfo] Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Hjorten
Rundgattet jagtFurVerner Lykkegaard4,00


Specialklassen - Gaffelrig

5 tilmeldte

Skibets navn [Skibsinfo] Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Astrid Finne
Sjöräddnings skjöyteÖckerö (S)Oscar Lexell38,00
Carina
Colin ArcherHalsHenrik Bach Pedersen 19,00
Grimsø
Colin ArcherMariagerGert Bæk15,00
Havnø
Colin ArcherMariagerMagnus Bøgh13,00
Nanoq
Colin ArcherRandersBo Bay Jensen17,00


Specialklassen - Bermudarig

3 tilmeldte

Skibets navn [Skibsinfo] Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Maheo
KetchÅrhusMichael Fryland15,30
OIHONNA
KetchStenungsund (S)Jens Marklund20,00
Sirocco
KetchNyborg Walther Petersen17,60


Deltagere udenfor kapsejladsen

1 tilmeldt

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Fulton
3 mast. skonnertMarstalJacob Jensen98,24


Følgebåde

2 tilmeldte

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Kaperen
KutterSæbyOle Jæger Christensen19,00
Polarulv
KutterTønsberg (N)Svein Lamark18,00