Deltagerliste med foto


Tryk på for at se informationer om skibet
Hvis skibets navn står med blåt er det et link til deres egen webside.

Limfjorden Rundt kort med rute
Limfjorden Rundt deltager administration

Vælg år :

Deltagerliste 2022


Antal deltagere: 69

Klassen med 3 master - 5 deltagere

Skibets navn Skibstype Hjemsted Foto
Fylla
3 mast. skonnertSvendborg foto mangler
Loa
BarkentineAalborg foto mangler
Maja
BramsejlskonnertHvide Sande foto mangler
Marilyn Anne
3 mast. skonnertStruer foto mangler
Zar
TopsejlskonnertHelsingør Kulturhavn foto mangler
 

Klassen over 45 Brt - 7 deltagere

Skibets navn Skibstype Hjemsted Foto
Aron
SkonnertSvendborg foto mangler
Bonavista
2 mast. skonnertMarstal foto mangler
Boy Leslie
Brixham trawlerArendal (N) foto mangler
Johanne
SkonnertNakskov foto mangler
Lilla Dan
TopsejlskonnertKøbenhavn foto mangler
Martha
SkonnertVejle foto mangler
T/S Kvartsita
TopsejlskonnertFiskebäckskil foto mangler
 

Klassen mellem 25 og 45 Brt - 15 deltagere

Skibets navn Skibstype Hjemsted Foto
Agape
GaleaseMariager foto mangler
Alvilde
GaleaseFrederikshavn foto mangler
Elsa Margrethe
HajkutterKolding foto mangler
Emanuel
Rundgattet jagtNakskov foto mangler
Esther Jensen
KetchAarhus foto mangler
Eureka
SmackOxevik (S) foto mangler
Jens Krogh
SnurrevodskutterAalborg foto mangler
Karoline Svane
SkonnertSvendborg foto mangler
Mathilda af Mollösund
SkonnertGöteborg (S) foto mangler
Mira
SkonnertKøbenhavn foto mangler
Nina
SkonnertHelsingborg (S) foto mangler
Skibladner II
GaleaseKøbenhavn foto mangler
Skreien
JagtIsegran (Fredrikstad) foto mangler
W. Klitgaard
GaleaseFrederikshavn foto mangler
Westvind
GaleaseGöteborg (S) foto mangler
 

Klassen mellem 15 og 25 Brt - 10 deltagere

Skibets navn Skibstype Hjemsted Foto
Anna - Ålekvasen
ÅlekvaseAarhus foto mangler
Betty
NordsøkutterAalborg foto mangler
Bolette
JagtAalborg foto mangler
Connie
FiskefartøjEbeltoft foto mangler
Kirstine
JagtLøgstør foto mangler
Klitta
Dansk jagtNappedam (TSA) foto mangler
Noatun
HajkutterThisted foto mangler
Styrvolt
GaleaseLemvig foto mangler
Valkyrien
JagtHobro foto mangler
Viking
HajkutterDonsö Göteborg foto mangler
 

Klassen under 15 Brt - 15 deltagere

Skibets navn Skibstype Hjemsted Foto
Alliance
JagtNysted foto mangler
Anna - Ostebåden
Rundgattet jagtBøgeskov foto mangler
Arwen
FiskefartøjVarberg foto mangler
Concordia
Ålekvase/ ÅledrivkvaseUdby Vig foto mangler
Gefion
IssefjordsbådLemvig foto mangler
Hermes
Rundgattet jagtAalborg foto mangler
Inge-Marie
KutterDoverodde foto mangler
Lamprenen
HajkutterSunds foto mangler
Lappedykkeren
JagtFur foto mangler
Naja
JagtSundsøre foto mangler
Spray II
YawlAarhus foto mangler
Sværdfisken
Boljacht kuffNæstved Suså havn foto mangler
Utopia
GaffelketchÅrhus foto mangler
Viktoria
SnurrevodskutterLemvig foto mangler
Aase
JagtBallen, Samsø foto mangler
 

Specialklassen - Gaffelrig - 11 deltagere

Skibets navn Skibstype Hjemsted Foto
Anni Thrysøe
Colin ArcherLemvig foto mangler
Carina
Colin ArcherHals foto mangler
Caroline
KutterHobro foto mangler
Christiania
Colin ArcherOslo foto mangler
Grimsø
Colin ArcherMariager foto mangler
KVITUREN
Colin ArcherTønsberg foto mangler
Laura
Colin ArcherAsperö (S) foto mangler
Monsun
KetchEriksberg, Göteborg foto mangler
Nanna
Colin ArcherTønsberg Norge foto mangler
Nordland
Colin ArcherGöteborg (S) foto mangler
SKALLAGRIM
Norsk 40Skive foto mangler
 

Specialklassen - Bermudarig - 6 deltagere

Skibets navn Skibstype Hjemsted Foto
Big Mamma
KetchFur foto mangler
Freya
KetchLemvig foto mangler
Roselina
KetchAarhus foto mangler
Sirocco
KetchNyborg foto mangler
Tara
StålketchKarrebæksminde foto mangler
Thyra
YawlThyborøn foto mangler