Deltager- og resultatlister – OVERALT


Tryk på for at se informationer om skibet
Hvis skibets navn står med blåt er det et link til deres egen webside.

Deltagerliste med foto

Resultatliste – klasseopdelt

Ved ialt-pointlighed, er det placering i de enkelte sejladser der tæller, startende med senest gennemførte sejlads.
Det er mest af alt en “for sjov” liste.
Det er ikke praktisk muligt at sammenligne på korrekt vis, da der er forskellig deltagerantal i klasserne.

Limfjorden Rundt kort med rute

Vælg år :

Resultatliste - Limfjorden Rundt 2020


53 deltagere




Placering OVERALT

Skibets navn Deltagerklasse Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt 1  2  3  4  5  I alt Placering
  Aflyst  
Nanoq
Specialklassen - GaffelrigColin ArcherRandersBo Bay Jensen 17,00 1   1 1 1  4 1
Roselina
Specialklassen - BermudarigKetchAarhusPalle Hemdorff 0,00 1   1 2 1  5 2
Bonavista
Klassen over 45 Brt2 mast. skonnertMarstalMartin Andersen 98,00 2   1 2 1  6 3
Jens Krogh
Klassen mellem 25 og 45 BrtSnurrevodskutterAalborgAnders Rieck Sørensen 34,00 1   2 1 2  6 4
Mira
Klassen mellem 25 og 45 BrtSkonnertKøbenhavnJess Pedersen 39,30 3   1 2 1  7 5
Thyra
Specialklassen - BermudarigYawlThyborønAndreas Bang 23,80 2   3 1 2  8 6
Den Store Bjørn
Klassen med 3 master3 mast. skonnertKoldingKlavs Bloch 170,00 1   4 1 2  8 7
Spray II
Klassen mellem 5 og 15 BrtYawlAarhusJulie Heebøll 12,70 1   1 4 2  8 8
Bolette
Klassen mellem 15 og 25 BrtJagtAalborgPeter Nielsen 18,60 1   1 3 3  8 9
Hermes
Klassen mellem 5 og 15 BrtRundgattet jagtAalborgOle Gammelmark 9,70 3   4 1 1  9 10
Fylla
Klassen med 3 master3 mast. skonnertSvendborgMark Ambech 134,00 2   3 3 1  9 11
Aron
Klassen over 45 BrtSkonnertSvendborg Gorm Bødker 63,00 3   3 1 2  9 12
Maja
Klassen med 3 masterBramsejlskonnertHvide SandeJegvan Åkerstrøm 141,00 3   1 2 3  9 13
Lilla Dan
Klassen over 45 BrtTopsejlskonnertKøbenhavnJesper Hjorth Johansen 95,00 1   2 3 3  9 14
Betty
Klassen mellem 15 og 25 BrtNordsøkutterAalborgBo Rosbjerg 18,00 2   4 5 1  12 15
Havnø
Specialklassen - GaffelrigColin ArcherMariagerMagnus Bøgh 13,00 4   3 2 3  12 16
Anni Thrysøe
Specialklassen - GaffelrigColin ArcherLemvigSvend Erik Petersen 19,00 6   2 3 2  13 17
Marilyn Anne
Klassen med 3 master3 mast. skonnertStruerToke Aagaard 135,00 4   2 4 4  14 18
Westvind
Klassen mellem 25 og 45 BrtGaleaseGöteborg (S)Thomas Gunnarsson 34,00 2   3 4 5  14 19
Naja
Klassen mellem 5 og 15 BrtJagtSundsøreBent Havbo 7,00 4   3 5 3  15 20
Sirocco
Specialklassen - BermudarigKetchNyborg Walther Petersen 17,60 4   2 6 3  15 21
Skibladner II
Klassen mellem 25 og 45 BrtGaleaseKøbenhavnMogens Kjøller Olsen 43,00 4   4 5 3  16 22
Styrvolt
Klassen mellem 15 og 25 BrtGaleaseLemvigCarsten Olsen 15,00 8   2 2 4  16 23
Martha
Klassen over 45 BrtSkonnertVejleFinn Svendsen 51,00 4   5 4 4  17 24
Alliance
Klassen mellem 5 og 15 BrtJagtNystedBenny Svendsen 8,00 5   7 2 4  18 25
Connie
Klassen mellem 15 og 25 BrtFiskefartøjEbeltoftPeder Pedersen 17,40 3   8 1 6  18 26
Hjalm
Klassen over 45 BrtGaleaseHolbækMartin Dencker 49,00 5   4 5 5  19 27
SKALLAGRIM
Specialklassen - GaffelrigNorsk 40AalborgEigil Romme 1,00 2   4 6 7  19 28
Anna - Ostebåden
Klassen mellem 5 og 15 BrtRundgattet jagtBøgeskovMorten Milthers 13,40 2   2 3 12  19 29
Karen
Klassen mellem 15 og 25 BrtKutterHjarnøJens Andersen 15,00 4   3 8 5  20 30
LODSEN
Specialklassen - GaffelrigColin ArcherThurøKlavs Kjær Hansen 8,00 3   6 4 7  20 31
Kirstine
Klassen mellem 15 og 25 BrtJagtLøgstørSøren Chr. Jensen 18,93 8   5 6 2  21 32
Bona Gratia
Klassen mellem 25 og 45 BrtSnurrevodskutterVejleJesper Boesen 33,00 7   7 3 4  21 33
Tara
Specialklassen - BermudarigStålketchKarrebæksmindeJørgen Krogh Johansen 19,80 5   4 3 +54  21 34
Grenen
Specialklassen - GaffelrigColin ArcherÅlbækSteen Sørensen 0,00 5   5 5 7  22 35
Big Mamma
Specialklassen - BermudarigKetchFurEiner Andersen 6,00 3   6 5 8  22 36
Mathilda af Mollösund
Klassen mellem 25 og 45 BrtSkonnertGöteborg (S)Karin Rosenberg 32,00 6   5 6 6  23 37
Aurore
Specialklassen - BermudarigStålketchAalborgStig Larsen 16,60 6   5 4 +55  25 38
Noatun
Klassen mellem 15 og 25 BrtHajkutterThistedLeif Kloster Pedersen 19,80 8   6 4 7  25 39
Agape
Klassen mellem 25 og 45 BrtGaleaseMariagerArne Hjul 41,00 5   6 8 7  26 40
Anna - Ålekvasen
Klassen mellem 15 og 25 BrtÅlekvase/ ÅledrivkvaseAarhusKlaus Åge Bønlykke 17,00 5   7 7 8  27 41
Julie
Klassen mellem 5 og 15 BrtJagt kutterFurKarl Tousgaard 13,80 12   5 6 5  28 42
Carina
Specialklassen - GaffelrigColin ArcherHalsHenrik Bach Pedersen 19,00 7   7 7 7  28 43
Freya
Specialklassen - BermudarigKetchLemvigMichael Andersen 12,00 8   7 7 8  30 44
Maheo
Specialklassen - BermudarigKetchÅrhusMichael Fryland 15,30 8   8 8 8  32 45
Alvilde
Klassen mellem 25 og 45 BrtGaleaseFrederikshavnJørgen Christensen 28,00 9   8 7 9  33 46
W. Klitgaard
Klassen mellem 25 og 45 BrtGaleaseFrederikshavnEvald Johan Vikene 38,00 9   9 9 9  36 47
Aase
Klassen mellem 5 og 15 BrtJagtLemvigAlexander Feirup 14,00 12   6 7 12  37 48
Inge-Marie
Klassen mellem 5 og 15 BrtKutterDoveroddeHugo Jepsen 9,20 12   9 12 6  39 49
Gefion
Klassen mellem 5 og 15 BrtIssefjordsbådLemvigHenning Thøgersen 14,00 12   8 8 12  40 50
ARNAQ
Klassen mellem 5 og 15 BrtKutterAarhusMika Pedersen 14,00 12   12 12 7  43 51
Viktoria
Klassen mellem 5 og 15 BrtSnurrevodskutterLemvigVilly Thorgius 7,00 12   12 9 12  45 52
Sofie Mathilde
Klassen mellem 5 og 15 BrtKutterLemvigFrede Urup Kristensen 12,20 12   10 12 12  46 53


Deltagere udenfor kapsejladsen

2 tilmeldte

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Fulton
3 mast. skonnertMarstalJacob Jensen98,24
Johs. Hejlesen
SnurrevodskutterHirtshalsOle Nielsen17,48


Følgebåde

5 tilmeldte

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Christina
Colin ArcherSkiveNiels Sohn14,00
Elephanten
FølgebådHadsundErik Bertelsen0,00
Kaperen
KutterSæbyOle Jæger Christensen19,00
MHV 902 Manø
FølgebådStruerMogens Grimstrup87,00
Sahra
KutterSkagenJacob Hammer0,00