Deltager- og resultatlister – OVERALT


Tryk på for at se informationer om skibet
Hvis skibets navn står med blåt er det et link til deres egen webside.

Deltagerliste med foto

Resultatliste – klasseopdelt

Ved ialt-pointlighed, er det placering i de enkelte sejladser der tæller, startende med senest gennemførte sejlads.
Det er mest af alt en “for sjov” liste.
Det er ikke praktisk muligt at sammenligne på korrekt vis, da der er forskellig deltagerantal i klasserne.

Limfjorden Rundt kort med rute

Vælg år :

Deltagerliste - Limfjorden Rundt 2021


35 tilmeldte




Klassen med 3 master

1 tilmeldte

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Maja
BramsejlskonnertHvide SandeJegvan Åkerstrøm141,00


Klassen over 45 Brt

5 tilmeldte

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Aron
SkonnertSvendborg Gorm Bødker63,00
Hjalm
GaleaseHolbækMartin Dencker49,00
Lilla Dan
TopsejlskonnertKøbenhavnJesper Hjorth Johansen95,00
Martha
SkonnertVejleFinn Svendsen51,00
T/S Kvartsita
TopsejlskonnertFiskebäckskilWiggo Lander85,00


Klassen mellem 25 og 45 Brt

5 tilmeldte

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Bona Gratia
SnurrevodskutterVejleJesper Boesen33,00
Jens Krogh
SnurrevodskutterAalborgAnders Rieck Sørensen34,00
Mathilda af Mollösund
SkonnertGöteborg (S)Karin Rosenberg32,00
Skibladner II
GaleaseKøbenhavnMogens Kjøller Olsen43,00
Westvind
GaleaseGöteborg (S)Thomas Gunnarsson34,00


Klassen mellem 15 og 25 Brt

5 tilmeldte

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Betty
NordsøkutterAalborgBo Rosbjerg18,00
Bolette
JagtAalborgPeter Nielsen18,60
Karen
KutterHjarnøJens Andersen15,00
Klitta
Dansk jagtNappedam (TSA)Lilian Bønsdorff18,00
Styrvolt
GaleaseLemvigCarsten Olsen15,00


Klassen mellem 5 og 15 Brt

6 tilmeldte

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Alliance
JagtNystedBenny Svendsen 8,00
EMMA
SkonnertSillerslevWalter Müller11,50
Lamprenen
HajkutterSundsSøren Christensen10,00
Sofie Mathilde
KutterLemvigFrede Urup Kristensen12,20
Spray II
YawlAarhusJulie Heebøll12,70
Utopia
GaffelketchÅrhusJørgen Tilma9,50


Klassen under 5 Brt

1 tilmeldte

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Hjorten
Rundgattet jagtFurVerner Lykkegaard4,00


Specialklassen - Gaffelrig

8 tilmeldte

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Anni Thrysøe
Colin ArcherLemvigSvend Erik Petersen19,00
Astrid Finne
Sjöräddnings skjöyteÖckerö (S)Oscar Lexell38,00
Carina
Colin ArcherHalsHenrik Bach Pedersen 19,00
Grimsø
Colin ArcherMariagerGert Bæk15,00
Havnø
Colin ArcherMariagerMagnus Bøgh13,00
Nanoq
Colin ArcherRandersBo Bay Jensen17,00
SKALLAGRIM
Norsk 40AalborgEigil Romme18,00
Sværdfisken
Boljacht kuffNæstved Suså havnPeter Brooker4,10


Specialklassen - Bermudarig

4 tilmeldte

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Big Mamma
KetchFurEiner Andersen6,00
Maheo
KetchÅrhusMichael Fryland15,30
OIHONNA
KetchStenungsund (S)Jens Marklund20,00
Sirocco
KetchNyborg Walther Petersen17,60


Deltagere udenfor kapsejladsen

1 tilmeldt

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Fulton
3 mast. skonnertMarstalJacob Jensen98,24


Følgebåde

2 tilmeldte

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Kaperen
KutterSæbyOle Jæger Christensen19,00
Polarulv
KutterTønsberg (N)Svein Lamark18,00