Deltager- og resultatlister


Tryk på for at se informationer om skibet
Hvis skibets navn står med blåt er det et link til deres egen webside.

Limfjorden Rundt kort med rute

Vælg år :

Deltagerliste - Limfjorden Rundt 2017


62 tilmeldte




Klassen med 3 master

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Fulton
3 mast. skonnertMarstalJacob Jensen101,00
Loa
BarkentineAalborg 95,00
Maja
BramsejlskonnertHvide SandeJegvan Åkerstrøm141,00
Marilyn Anne
3 mast. skonnertStruerToke Aagaard135,00


Klassen over 45 Brt

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Boy Leslie
Brixham trawlerArendal (N)Bjørn Richard Abrahamsen49,00
Hjalm
GaleaseHolbækMartin Dencker49,00
Lilla Dan
TopsejlskonnertKøbenhavnJesper Hjorth Johansen95,00
Martha
SkonnertVejleSøren Nielsen51,00


Klassen mellem 25 og 45 Brt

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Agape
GaleaseMariagerArne Hjul41,00
Alvilde
GaleaseFrederikshavnPeter Giltoft28,50
Bona Gratia
GaleaseÅrhusKarsten Heide33,00
Else Margrethe
HajkutterKoldingjens finnemann33,40
Emanuel
Rundgattet jagtRødby HavnNis Hammer30,30
Jens Krogh
SnurrevodskutterAalborgAnders Rieck Sørensen34,00
Mira
SkonnertKøbenhavnJess Pedersen39,30
Nina
SkonnertHelsingborg (S)Anders Jönsson25,00
Skibladner II
GaleaseKøbenhavnMogens Kjøller Olsen43,00
W. Klitgaard
GaleaseFrederikshavnBenny D. Christensen38,00
Westvind
GaleaseGöteborg (S)Thomas Gunnarsson38,00


Klassen mellem 15 og 25 Brt

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Anna
Ålekvase/ ÅledrivkvaseAarhusKlaus Åge Bønlykke17,00
Betty
NordsøkutterAalborgBo Rosbjerg18,00
Bolette
HajkutterAalborgPeter Nielsen18,60
Johs. Hejlesen
SnurrevodskutterHirtshalsOle Nielsen17,48
Karen
KutterHjarnøJens Andersen15,00
Noatun
GaleaseThistedLeif Kloster Pedersen19,80
Olga
SnurrevodskutterAarhusJens Romme19,00
Oliver
Dansk jagtFrederikshavnIb Larsen16,00
Ruth
SlupNykøbing MorsMagnus Bisgaard19,00
Styrvolt
GaleaseLemvigCarsten Olsen15,00
Valkyrien
JagtHobroPeter Leth19,60


Klassen mellem 5 og 15 Brt

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Brødrene
Kostkutter jagtSæbyVagn Thidemann12,00
Gefion
IssefjordsbådLemvigHenning Thøgersen14,00
Hermes
Rundgattet jagtAalborgOle Gammelmark9,70
Julie
Jagt kutterFurKarl Tousgaard13,80
Lamprenen
HajkutterSundsTroels Gylling10,00
Lappedykkeren
JagtFurNiels Harborg10,00
Naja
JagtSundsøreBent Havbo7,00
Niisa
NordenhusebådRingkøbingVisti Kruse6,00
Skibet
GaleaseAarhus Træskibs havnPeer Bonnemann9,00
Spray II
YawlAarhusJulie Heebøll12,00
Svalen
KattegatbådHjarbækSøren Jensen14,00
Utopia
GaffelketchÅrhusJørgen Tilma9,50
Viktoria
SnurrevodskutterLemvigHans Jacobsen7,00
Aase
JagtLemvigAlexander Feirup14,00


Klassen under 5 Brt

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Akita
Ålekvase/ ÅledrivkvaseSkiveSven Irgens-Møller1,50
Hjorten
Rundgattet jagtFurVerner Lykkegaard4,00
Thomas
Åbent havskibHvide SandeClaus Toft4,50


Specialklassen - Gaffelrig

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Anni Thrysøe
Colin ArcherLemvigSvend Erik Petersen19,00
Astrid Finne
Sjöräddnings skjöyteÖckerö (S)Patric Beermann40,00
Carina
Colin ArcherHalsHenrik bach Pedersen 19,00
Cruiser
Colin ArcherHolbækFlemming Olsen18,00
Grimsø
Colin ArcherMariagerGert Bæk15,00
Laura
LodsskøjteAsperö (S)Ulf Sandström13,00
LODSEN
Colin ArcherThurøKlavs Kjær Hansen8,00
Nanoq
Colin ArcherHobroJess Møller17,00
Nordland
Colin ArcherGöteborg (S)Björn Wetterlund30,00


Specialklassen - Bermudarig

Skibets navn Skibstype Hjemsted Kaptajn Brt
Aurore
StålketchAalborgStig Larsen16,60
Big Mamma
KetchFurEiner Andersen6,00
Elhaja
KutterAalborgHenning Aagaard Dyrehauge5,00
Freya
KetchStruerMichael Andersen10,00
Tara
StålketchKarrebæksmindeJørgen Krogh Johansen19,80
Thyra
YawlThyborønAndreas Bang23,80